יום שני, 4 בנובמבר 2013

כל מה שרציתם לדעת על הסדרי גבייה


אם זכייתה של בר רפאלי, בתביעה נגד סאני, לימדה אותנו משהו, זה שגם כשאנחנו זוכים במשפט, לא בהכרח נראה את הכסף. חברות רבות פושטות את הרגל ומשאירות תור ארוך של נושים, שלא בהכרח יזכו לקבל את כספם. עו"ד אושרת קובי מסבירה כיצד ניתן להקדים את הנושים

יריב פלג | mako | פורסם 27/10/13 12:15
בר רפאלי בבית המשפט 2013
זכתה בתביעה, אבל איפה הכסף?
צילום׃  איל יצהר
הסיכונים הכרוכים בפעילות הכלכלית של כל אחד ואחת מאתנו הולכים וגדלים. הדעה הרווחת היא שאם מישהו חייב לנו כסף, נוכל לתבוע אותו ואם נזכה בזה יסתיים הסיפור. אך אם זכייתה של בר רפאלי, בתביעה נגד יבואני סמסונג, לימדה אותנו משהו, זה שגם כשאנחנו זוכים במשפט, לא בטוח שנראה את הכסף.
אם נגד החברה או האדם שתבענו עומדים כבר נושים ותביעות נוספות, אנחנו רק נהפוך לעוד נושה ברצף ולא בטוח כי נוכל לראות את הכסף אי פעם. אם חייבים לך כספים, מכל סיבה שהיא, כדאי ורצוי לדעת כיצד להיערך ולהתגונן מבעוד מועד. עורכת הדין אושרת קובי, המתמחה בתחום גביית חובות במסגרת הוצאה לפועל ופשיטות רגל ומנהלת פורום איחוד תיקים במתחם פרקליטי IL, מסבירה כיצד נוכל לוודא את קבלת הכספים המגיעים לנו, או לתבוע אותם במקרה של אי-תשלום.

חיפוש מקדים באינטרנט יכול לעזור לכם לקבל את כספכם

"קיימות מספר דרכים בהן ניתן להבטיח את תשלום המגיע לכם", אומרת עו"ד אושרת קובי. "בירור מקדים ובחינת יכולת הפירעון בטרם ביצוע העסקה הינם בגדר חובה. בנוסף יש לוודא קבלת בטוחנות מתאימים, כגון שטר חוב, שיק ביטחון, ערבות אישית, או הסכם חתום וכיוצא באלו, כמו גם הימנעות מקבלת שיקים. במידה וכבר קיבלתם שיק, חשוב לבקש ערב נוסף לפירעון החוב שיחתום בגב השיק. כדאי מאד גם לעיין בתדפיסי העובר ושב ובתלושי השכר של הצד השני להסכם והערבים לו, בטרם החתימה וביצוע העסקה. בדרך זו נדע את מצבו הכלכלי הנוכחי של העומד מולנו ושל אותם ערבים שצריכים לחתום, ובכך נוכל להשיג מעט ביטחון".
- פרסומת -
כך למשל במקרה של חברת "סאני אלקטרוניקה", השייכת לאילן בן דב מקבוצת פרטנר. החברה נקלעה לקשיים, כאשר כיום היא חייבת סכומי עתק לנושייה. במקרה שכזה קיימת האופציה להגיש בקשת פירוק כנגד החברה על ידי נושייה, או באמצעות מנהליה, או בעלי המניות ולחלופין יש לשקול האם כדאי להגיע להסדר עם בעלי האג"ח והנושים הלא מובטחים. סאני בחרה באופציה השנייה ובכך למעשה צמצמה נזקים כספיים גדולים ונשמרה לעת עתה מפני פירוק, שבמסגרתו הייתה מאבדת מערכה ומפסידה כספים רבים.
בפסק דין בו זכתה לאחרונה בר רפאלי, בתביעה שהגישה נגד סאני, נפסק כי החברה תשלם לרפאלי סך של 400 אלף ש"ח. בעת הגשת התביעה לא ידעה רפאלי שמצבה של החברה הנתבעת יתדרדר למצב כלכלי כה גרוע. משלא דאגה לבטח עצמה בטרם הגשת התביעה, היא עלולה למצוא עצמה עם פסק דין כספי נהדר, אך עם קשיים רבים לגבות אותו, בעוד לפניה משתרך תור ארוך של נושים מובטחים שיקבלו את כספם לפניה. חשוב לזכור כי גם כאשר לחברה חדלת פירעון וטרם פירוק קיימים כספים, אין זה אומר שאנחנו (כתובעים) נוכל לפרוע את החוב באופן מיידי.
במידה ומצאנו את עצמנו בסיטואציה שבה אין מנוס מתביעה, חשוב לנקוט במספר צעדים. ראשית, חשוב לשים דגש בין אם מדובר בנתבע שהנו אדם פרטי, או בחברה בע"מ ובין אם מדובר בתביעה לבית המשפט או פתיחת תיק הוצאה לפועל. על פי המלצת עו"ד קובי כדאי ורצוי לערוך מספר בדיקות מקדימות. באתר של בנק ישראל ניתן למצוא לקוחות וחשבונות מוגבלים, באתר של כונס הנכסים הרשמי ניתן לבדוק האם הנתבע הנו פושט רגל או שהחברה החייבת לכם מצויה בפירוק. כמו כן, רצוי לבצע גם חיפוש חופשי באינטרנט ולאתר תביעות ופסקי דין כנגד הנתבע, או כל מידע שעלול לסייע בגביית החוב. גם איתור כתובת עדכנית ואמתית הינה חשובה ביותר. לעיתים כדאי להיעזר בחוקר כלכלי, שכן מידע מקדים יכול להעניק יתרון לכל תובע, בהשגת התוצאה ולהקדים את כל יתר הנושים.

בדקו אם יש תיקים נוספים נגד הנתבעים

האם השופט חסין מפני החוק?
גלגלי הצדק לא יעזרו כשיש אלפי נושים לפנינו
צילום׃  shutterstock
"עצה חשובה נוספת, שאותה אני נוהגת ליישם" מוסיפה עורכת הדין קובי, "הנה יצירת קשר עם עו"ד המייצגים את הנתבע בתיקים אחרים. במידה ומצאנו בחיפוש באינטרנט תיקים נוספים המתנהלים כנגד הנתבע או החייב. ניתן לברר אל מול עו"ד של הצד הנגדי בתיקים האחרים, את מצבו הכלכלי של החייב (הנתבע) וכל מידע אחר שיסכימו לתת לנו. חשוב ביותר גם לבדוק במשטרה האם יש תלונות כנגד הנתבע, או כוונה להגיש כתב אישום בגין עבירות שקשורות לענייננו. לא תמיד נזכה לשיתוף פעולה, אולם תמיד כדאי לנסות. בדיקות מקדימות יחסכו המון זמן יקר וכסף. לא אחת נמצא כי החייב מצוי בהליך של פשיטת רגל, לפיכך, הדרך לגביית הכסף היא באמצעות הגשת תביעת חוב לבית המשפט המחוזי וזאת במקום פתיחת תיק בהוצאה לפועל".
לאחר שערכנו תחקיר על הנתבע או החייב, הגיעה העת לנקוט בהליך משפטי מתאים. לפני נקיטת הליך משפטי או במקביל לו, ניתן וכדאי להגיש בקשה לעיקול כספים וזכויות כספיות במעמד צד אחד, עוד בטרם הגשת תביעה ובטרם הגשת בקשה לביצוע בהוצאה לפועל, או במקביל להם. בדרך זו, ובכפוף לעמידה בתנאים להטלת העיקולים, ניתן להבטיח כי בסוף ההליך ובמידה ונקבע פסק דין לטובתנו, נוכל לפרוע את חובו של הנתבע בקלות יחסית.
"במקרים רבים, ייעצתי ללקוחות בטרם חתימה על ביצוע עבודות והסכמים, להחתים בסוף ההסכם את מזמין העבודה על שטר חוב", מוסיפה עו"ד אושרת קובי. "החתמת הערבים חסכה להם הליך גביה ארוך ומסורבל. כך למשל בהנחיה ועצה מפורשת שלי ובטרם ביצוע עבודה, החתים אחד מלקוחותיי שיקים של חברה בע"מ, שקיבל מאת מזמין העבודה, על ערבות אישית של אביו, שהנו במקרה עו"ד מוכר, בגב השיק. למרות סירוב עיקש מצד המזמין להחתים את אביו, ביצוע העבודה בפועל הותנה בחתימה זו. כאשר השיקים חזרו מהבנק נפתח תיק הוצאה לפועל והוגשה בקשה לעיקולים בטרם מתן אזהרה על כספים ונכסים של האב. לבן, שהזמין את העבודה, לא היו כספים או נכסים לפירעון והיתרון הוא שהתיק נפתח על שם שני חייבים: בעל השיק והערב לו".
מה ניתן לעשות  אם למרות כל הבדיקות המקדימות, לא הצלחנו לקבל הכסף? ראשית כל, כדאי ורצוי לשלוח מכתב התראה ראשוני לחייב, שבמסגרתו יפורט סכום החוב ועילתו בדואר רשום או עם אישור מסירה, תוך מתן אפשרות לתשלום חוב בתוך שבעה ימים. ראוי לציין כי אין חובה מפורשת בחוק לעשות כן. אם מכתב התראה לא מקדם את הגבייה, יש לבחון לאיזה מסלול משפטי ניתן לפנות ואיזו סוג תביעה עליכם להגיש, תביעה כספית לבית משפט, או פנייה ישירה להוצאה לפועל.

דחיית תשלום כדרך להרוויח זמן

אם מדובר בשיקים חוזרים, תביעות לסכום קצוב מכוח חוזה, או התחייבויות מפורשות שיש עליהן ראיות בכתב ואינן עולות על 50 אלף שקלים, רצוי לפנות ישירות ללשכת ההוצאה לפועל לצורך הגשת בקשה לביצוע.
בתביעה כספית שעולה על 50 אלף שקלים, תביעה שהינה גם כספית וגם נזיקית או חוזית, יש להמתין לקבלת פסק דין לטובתכם ולפנות איתו ללשכת ההוצאה לפועל לצורך הגשת בקשה לביצוע פסק דין. בתביעה כספית הנמוכה מ-50 אלף שקלים, תוכלו לפנות ישירות לבית המשפט לתביעות קטנות ואף לייצג את עצמכם.
עורכת דין אושרת קובי
"חשוב להחתים את מזמין העבודה על שטר חוב". עו"ד אושרת קובי
חייב שאינו משלם את המגיע לנו, ייתכן ויש בכוונתו לשלם, אולם הוא מעוניין לדחות את התשלום עד שיחזור "לעמוד על רגליו". לפיכך, עצם הימנעותו מתשלום, בין אם היא פיזית ובין אם היא באמצעות ביטול שיק או חזרתו, נועדה כדי להרוויח זמן. במקרים כאלה היו הראשונים לפעול כנגד החייב, שכן אל תשכחו כי ייתכן וקיימים נושים נוספים שיתדפקו על דלתות החייב.
המצב חמור עוד יותר בתחום החברות, שבו אנו נתקלים רבות, בעיקר אצל חברות חדשות. הן נפתחות ובפרק זמן קצר יחסית הופכות לחדלות פירעון ומרוקנות את פעילותן מתוכן, תוך כך שהן משאירות מאחור נושים, עובדים, בעלי אג"ח וספקים. ברוב המקרים מוגשת כנגד החברה בקשה לפירוק, שבמסגרתה נקבעים כללים להמשך ניהולה או פירוקה, תחת עינו של בית המשפט וכונס הנכסים.
קיים סדר חלוקה, שבמסגרתו יחולקו כספי החברה בהתאם לזכויות הנושים. כך למשל ישנם נושים המצויים בראש המדרג בחלוקה ונקראים נושים בעלי שעבוד ראשון, כפי שנקבע בחוק. במקום השני נמצאים בעלי שעבוד קבוע, כלומר נושים שיש להם זכות קניינית בחברה. במקום השלישי נמצאים בעלי שעבודים מיוחדים שונים, כאשר בסוף הרשימה נמצאים הנושים בעלי החובות בסדר דין רגיל. שם נמצאת בר רפאלי בתביעתה כנגד סאני. במידה והנכם נושים רגילים, שחובם אינו מובטח בשעבוד כלשהו, תיוותרו מאחור ותאלצו להמתין בסבלנות לשאריות הכסף וזה כמובן רק במידה וייוותר ממנו משהו.
עורכת הדין אושרת קובי מתמחה בתחום גביית חובות במסגרת הוצאה לפועל ופשיטות רגל ומנהלת פורום איחוד תיקים במתחם פרקליטי IL
-->

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...