יום שני, 4 בנובמבר 2013

בעסקים כמו בחיים: הכינו הסכם ממון


"וויז", "וואטסאפ" ו"קופיקס", התחילו ברעיון של כמה אנשים שהחליטו יחד להרים יוזמה ולהקים חברה. ברגעים כאלה כולם אופטימיים ולא חושבים על היום שבו אולי ייאלצו למכור, לחלק את העסק, או לפרק את השותפות. עו"ד שירלי קדם בן עמי מפרטת מדוע חשוב לסכם מראש גם את הדרך שבה תפרקו את השותפות העסקית

אלכס סעדון | mako | פורסם 31/10/13 12:13
קבוצה של אנשים האדל
כולם אופטימיים בהתחלה, אבל חשוב להיות מוכנים גם לתרחיש פחות נעים
צילום׃  אימג'בנק / Thinkstock
מהרגע שהחלטתם להקים ביחד עסק, אין זה משנה אם אתם אחים, אב ובן, חברים מהצבא, או שהכרתם דרך מודעה. כשאתם בוחרים את השותף או את השותפים העסקיים שלכם, אתם עושים זאת כי יש לכם אינטרס משותף ואתם רוצים להצליח בעסק שתקימו יחד. עם זאת, יתכן ויגיע היום ומסיבה כזו או אחרת, תחליטו "לסגור את הבסטה". הסיבה לא חייבת להיות סכסוך בין הצדדים, מספיק שלאחד השותפים יהיה חזון שונה לגבי עתיד העסק. הסכם שנכתב מראש, בנחת ומתוך שיתוף פעולה, הכולל מנגנוני היפרדות בבוא העת, יכול להקל עליכם בזמן הפרידה. הסכם מסוג זה ימנע מכם הרבה מחלוקות ועוגמת נפש, הכרוכות בדרך כלל בפירוק שותפות כשיש אי הסכמה.עו"ד שירלי קדם בן עמי, המתמחה במשפט מסחרי במתחם פרקליטיIL, מסבירה מהי שותפות עסקית ומדוע חשוב לכלול בהסכם השותפות את דרכי ההפרדות.

לא תמיד משתלם לפרק שותפות

שותפות היא צורת התאגדות נפוצה בין אנשים המנהלים יחד עסק לשם הפקת רווחים ואין חובה באקט פורמלי כדי לייסדה. אם אתם מנהלים עסק יחד עם שותף או שותפים ולא התאגדתם באמצעות הקמת חברה או תאגיד אחר, יש ביניכם קשרי שותפות, גם אם לא רשמתם את השותפות באופן רשמי. מרגע שהתחלתם יחד בעסק המשותף, חלים עליכם דיני השותפויות, על כל המשמעויות הכרוכות בכך בחוק. אפילו אין צורך בהסכם בכתב לצורך קיומה של השותפות ביניכם, כאשר די בהתנהגות בפועל, המעידה על קשרי שותפות ביניכם.
במידה והשכלתם לחתום על הסכם שותפות מראש, חשוב שתדעו מספר דברים. עליכם להסדיר לא רק את התנהלות השותפות ואת זכויותיכם וחובותיכם, במהלך קיומה של השותפות, אלא גם את דרכי היפרדותכם, במקרה של פירוק השותפות.

החוק קובע כי כאשר מדובר בשותפות שהוקמה לתקופה לא קצובה, כל שנדרש לצורך פירוק השותפות הוא מתן הודעה בכתב מצד השותף לשותפים האחרים. בלשון ההודעה הוא צריך להודיע על רצונו לפרק את השותפות, אלא אם נקבע אחרת בהסכם. כלומר, מבחינה פרוצדוראלית קל מאוד, לסיים הסכם שותפות. השאלה המורכבת יותר, שחייבת לקבל מענה בהסכם שותפות, היא מה קורה ביום שאחרי סיום השותפות? על פי החוק, כאשר שותפות מתפרקת, השותפים מממשים את נכסי השותפות, מסלקים את חיוביה ואת הוצאותיה, ואם לאחר מכן נותרים כספים בקופת השותפות, הם מחולקים בין השותפים. למעשה, אם לא נקבע אחרת בהסכם השותפות, תוצאת הפירוק בסופו של דבר היא סגירתו של העסק, וזאת רק לאחר יישוב החשבונות וחלוקת הרווחים או ההפסדים.

לתת אופציה לקנות את חלקו של השותף העוזב

ישנם מקרים שבהם סגירת העסק היא לא הפתרון הנכון עבור השותפים. לעיתים סגירת העסק אינה מעניקה לשותפים את התשואה המקסימלית שהם יכולים להרוויח בפירוק השותפות. תחשבו מה היה קורה אם ווייז היו מפרקים את השותפות לפני מספר שנים. לא חבל על כל המיליונים שקיבלו לפני כמה חודשים?
WAZE
כמה מיליונים היו נעלמים אם היו מפרקים לפני כמה שנים?
צילום׃  אתר רשמי
אם יש לכם עסק פעיל ורווחי ואתם שוקלים להיפרד, כדאי שתחשבו טוב לפני שאתם פועלים. אם תפרקו את השותפות בעסק, בהתאם להסדר הקבוע בחוק ותסתפקו בחלוקת הכספים, הציוד ושאר הנכסים בעסק, אתם עלולים להפסיד את ערכו של העסק, כ"עסק חי". בצורה זו גם כל המוניטין שבניתם במשך הזמן, ירד לטמיון. ישנה אפשרות שתרוויחו הרבה יותר אם למשל, תמכרו את העסק כעסק פעיל לצד שלישי ותשמרו על חלק מן האחוזים. ישנה גם האפשרות שאם העסק שלכם רווחי, ייתכן מאוד שאחד השותפים יהיה מעוניין להמשיך להפעיל ולנהל את העסק ולקנות את חלקכם. עו"ד שירלי קדם בן עמי טוענת כי, "במקרה כזה, הדרך הנכונה והצודקת כלפי כל השותפים, תהיה באמצעות מנגנון שיביא לכך שאחד השותפים ירכוש את חלקיהם של השותפים האחרים בעסק. המחיר צריך להיות הוגן ולשקף נאמנה את שווי חלקיהם של השאר. השותף שיישאר יקבל לידיו את הבעלות המלאה על העסק".
ייתכנו אף מקרים שבהם המחיר שישלם השותף הקונה לשותפיו יהיה גבוה יותר מהמחיר שישלם לקונה חיצוני, בעד העסק. הוא יעשה זאת לאור היכרותו של אותו שותף עם העסק, חלקו בהצלחתו ואולי אף הקמתו ולאור הקשר הרגשי שיש לו אליו. במקרים שבהם אחד השותפים רוצה לרכוש את העסק ניתן לבצע משא ומתן לגבי המחיר, בין הצדדים, תהליך זה נקרא "התמחרות". לרוב זוהי הדרך הראויה ביותר, כשמדובר בצדדים שווים.
ההצעה צריכה להיות מוגשת במעין מכרז, שבו כל צד מציע הצעה לצד האחר, כאשר הצד הזוכה הוא הצד שהציע את הסכום הגבוה ביותר. אחד היתרונות שיש במנגנון ההתמחרות, הוא שאין צורך להעסיק גורם חיצוני שיבצע הערכה של העסק, דבר שעלול להביא להוצאות נוספות. בנוסף, מנגנון ההתמחרות מעניק לכל אחד מהשותפים הזדמנות שווה לרכוש את חלקיהם של השותפים האחרים. על כל פנים, בין אם הקונה הוא אחד השותפים הקיימים או בין אם הוא אדם זר, הוא יצטרך לשלם את המחיר בהתאם לשווי העסק כ"עסק חי" ומובן שייקח בחשבון גם את המוניטין שצבר העסק.

סכמו מראש את הדרך בה תפרדו

עו"ד שירלי קדם בן עמי
"חתימה על הסכם פירוק שותפות מראש חשוב להצלחת השותפות" עו"ד שירלי קדם בן עמי
גם במנגנון ההתמחרות יכולים להיות כשלים, אשר עלולים להיות בעייתיים בנסיבות מסוימות. חשוב להבין גם את הכשלים הללו, בכדי לקבל החלטה מושכלת בנוגע להכללתו של המנגנון בהסכם השותפות. על כן, אין דרך אחת להיפרד ולכל סוף שותפות יכול להיות סוף טוב יותר, לכן חשוב לציין כי יש עוד מנגנוני היפרדות. מנגנון ההיפרדות מוצלח, יותאם לנסיבות הספציפיות עד כמה שאפשר.
עו"ד קדם בן עמי גורסת כי "חתימה על הסכם שותפות פרטני, מקיף וברור, הכולל מנגנוני היפרדות נכונים למקרה של פירוק השותפות, חשובה מאוד הן להצלחתה של השותפות והן להצלחת פרידת השותפים. הבעיה היא שאנשים שנכנסים לשותפות, בדיוק כמו בני זוג שנישאים, נמנעים מלהתמודד עם הנושאים הפחות נעימים. נכון שבתחילת הדרך כולם אופטימיים, אך חשוב לדאוג ולהסדיר בהסכם, כיצד ינהגו במקרה של פירוד. כאשר השותפים הם חברים או קרובי משפחה, הם סומכים על השותפים שלהם ולא חושבים שיקרה משהו בדרך שיוכל להעיב על היחסים העסקיים, ברמה כזו שיאלצו לפרק את השותפות בטונים צורמים".
אין מנגנון היפרדות סטנדרטי, המתאים לכל הנסיבות ולכן יש לשקול היטב, בכל הסכם שותפות לגופו, מהו הסדר ההיפרדות הנכון וההוגן ביותר בעבור השותפים. לצורך כך חשוב להסתייע בעו"ד הבקיא בתחום, שידע להצביע בפני הצדדים, על מנגנון ההיפרדות שעשוי להתאים ספציפית עבורם.
עורכת הדין שירלי קדם, מתמחה במשפט אזרחי מסחרי במתחם פרקליטיIL
-->

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...