יום שני, 4 בנובמבר 2013

גירושים נוסח חו"ל: מה עושים כשהפרוד לא חי בארץ?


גירושים זה דבר מסובך באופן כללי, אך מה עושים כאשר אחד מבני הזוג עובר למדינה אחרת ואין עדיין הסכם גירושים חתום? עו"ד טלי אויזרוביץ מסבירה כיצד תובעים אדם החי בחו"ל ומה קורה כשאזרח מדינה אחרת תובע אזרח ישראלי

אלכס סעדון | mako | פורסם 30/10/13 13:30
אישה מסירה טבעת נישואים
עברתם לחו"ל ועכשיו אתם מתגרשים, באיזו מדינה תוכלו לבקש את הגט?
צילום׃  אימג'בנק / Thinkstock
בעידן שבו אנו חיים, הכפר הגלובלי נהפך לקטן יותר, ולפיכך גם אזרחי העולם נהפכו לנגישים יותר אחד לשני. אם ניקח את בריחת המוחות, ששר האוצר לפיד מדבר עליה ונשקלל יחד עם העלייה באחוזי הגירושים בעולם, נמצא שלא מעט זוגות עברו לחו"ל במטרה להעלות את רמת חייהם ולהקים משפחה במדינה זרה.
אם מסיבה כזו או אחרת הנישואים התפרקו ואת משפטי הגירושים, סידורי המשמורת על הילדים וחלוקת הרכוש תאלצו לעשות במדינה שבה תבע אתכם בן הזוג. עו"ד טלי אויזרוביץ, המתמחה בדיני משפחה ומנהלת את פורום גירושים במתחם פרקליטי IL, מסבירה כיצד מוגשת תביעה כזו ומהן הזכויות והחובות של כל אזרח במקרים של תביעה בחו"ל.

אזרח אמריקני מגיע לישראל ומגלה שיש נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ

תהליך הגירושים הוא תמיד לא פשוט, חלוקת רכוש, סידורי משמורת לילדים והרבה עורכי דין, אך בעבור זוגות שנישאו ברבנות זה עלול להיות מורכב אף יותר. ניתן לקחת את המקרה של  י' כדוגמא. י' הינו אזרח אמריקני שהתחתן עם אזרחית ישראלית. השניים התחתנו בישראל ונסעו ביחד לחיות בארה"ב, בכדי לנסות להגשים את החלום האמריקאי. במהלך הזמן נולדו להם ילדים ובשלב מאוחר יותר היחסים שלהם עלו על שרטון. אשתו של י' החליטה שהיא עוזבת את ביתם המשותף ועלתה על טיסה חזרה לישראל.
כש-י' הבין שאשתו חזרה לארץ בכדי להישאר, גם הוא מיד עלה על טיסה לארץ הקודש, במטרה למצוא את אשתו. מה שהוא לא ידע, זה שבארץ מחכים לו כתב תביעה ודרישה לגט ברבנות. בנוסף גילה י' כי שיש נגדו גם צו עיכוב יציאה מהמדינה, עד למתן הגט.
בתי המשפט בארץ חוששים מסרבני גט ומפחדים שהבעל יעלם מהמדינה, מבלי לתת את הגט. החשש הגדול הוא כי אם יצא מהמדינה יהיה בלתי אפשרי להשיג אותו לאחר מכן, כאשר האישה תיוותר כאן, מסורבת גט. עקב החשש הגדול מאי מתן גט, בתי המשפט נוטים להוציא עיכוב יציאה מהארץ נגד הבעל, אלא אם הוא משאיר ערבויות שמספקות את בית המשפט. על מנת להסיר את התביעה, י' סיפק את הערבויות הנדרשות, אבל  בית הדין הרבני בכל זאת עיכב אותו בארץ עד שחתם על הגט, מתוך חשש שיותיר את אשתו עגונה.

כיצד ניתן לתבוע מחוץ לישראל

איש סוחב מזוודה בשדה התעופה
הוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ בכדי לא להשאיר נשים עגונות
צילום׃  אימג'בנק / Thinkstock
"כיום אפשר לתבוע כל אדם בכל מקום שבו הוא נמצא, אם מוגשת לבית המשפט תביעה מסיבה מוצדקת", מסבירה עו"ד טלי אויזרוביץ. "במקרה שכזה, בית המשפט יזמן את הנתבע לשימוע במדינה שבה הוגשה התביעה". נשאלת השאלה, כיצד אפשר לתבוע אדם שלא נמצא בישראל, וכיצד גורמים לו להגיע למשפט בארץ? על מנת שזה יקרה, צריך לבקש מבית המשפט אישור המצאה מחוץ לתחום. מטרת האישור היא ליידע את הנתבע שמוגשת נגדו תביעה ולתת לו את האפשרות להגן על עצמו. במידה ומקבלים את האישור הנדרש, ממציאים לנתבע את העתק כתב התביעה.
בבקשה לאישור ההמצאה מחוץ לתחום יש לפרט את הכתובת ואת הדרך שבה ישלח. התובע אחראי למסור לנתבע את כתב התביעה. לאחר שכתב התביעה נמסר לנתבע, הוא חייב להתייצב בארץ ולהישפט. בית המשפט מבין את מגבלות המרחק ואת העובדה כי אין זה עניין של מה בכך להתנתק מהעבודה והעיסוקים היום יומיים ולטוס מאות או אלפי קילומטרים כדי להישפט. על כן בית המשפט יהיה מוכן לספוג דיון או שניים, בנוכחות עורך הדין המייצג בלבד (במידה וישנה סיבה מוצדקת), וזאת עד הגעת הנתבע עצמו לדיונים.
עו"ד טלי אויזרוביץ
"השימוע יתקיים במדינה בה הוגשה התביעה". עו"ד טלי אויזרוביץ
בשלב הראשון בתביעה מסוג כזה, המוגשת נגד תושב זר, נבדקת שאלת סמכותו של בית המשפט במדינה לדון בתביעה, וזאת במידה ואין בית משפט במדינה הזרה, שיתאים יותר. אם בית המשפט ידון בתביעה, תעלה השאלה על פי איזה דין תוכרע התביעה – דין המדינה בה הוגשה התביעה או הדין במדינה הזרה שבה חי הנתבע. במקרים שבהם הורה מבקש לעבור עם ילדיו מישראל למדינה אחרת עליו להגיש לבית המשפט תביעת הגירה, אשר בה יבקש את אישור מבית המשפט, לעבור עם הילדים לחו"ל. לצורך כך ימנה בית המשפט פסיכולוגים מומחים, שיבדקו את ההשפעה של מעבר כזה על הילדים ועל הקשר עם ההורה השני. המומחים נותנים את חוות דעתם בהתחשב בטובת הילדים, ובית המשפט מכריע אם לאשר להורה את המעבר איתם.
כל מקרה לגופו ולא תמיד יאשר בית הדין להגיש תביעה כנגד אזרח של דינה אחרת, מאחר וצריך להתחשב בחוקי המדינה בה הוא נמצא, בחוקי ההסגרה ובשלל גורמים אחרים. תמיד מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בדיני משפחה, המבין בחוק הבינלאומי.
עו"ד טלי אויזרוביץ', מתמחה בדיני משפחה ומנהלת את פורום גירושים במתחם פרקליטיIL
-->

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...