יום רביעי, 23 בפברואר 2011

רשלנות בניתוחים- רשלנות רפואית בניתוח / ניתוח / ניתוחים


רשלנות בניתוחים- רשלנות רפואית בניתוח / ניתוח / ניתוחים
רשלנות בניתוח- רשלנות רפואית ניתוח

רשלנות רפואית בניתוחיםרופאים בניתוח
רופאים בניתוח


חלק גדול מתביעות רשלנות רפואית המוגשות בארץ ובעולם הינן עקב רשלנות רפואית בניתוחים שונים.
הפעילות הרפואית הינה מורכבת ביותר ודורשת הן ידיעה של הצוות הרפואי אודות מצבו של החולה והן תיאום בין אנשי הצוות כגון- מנתחים, מרדימים, אחיות טכנאים וכדומה.


הנזק עלול להיגרם, בין היתר, מביצוע כושל של טיפול פולשני או לחילופין מאי ביצוע הטיפול או השתהות בלתי סבירה במתן הטיפול, היוותרות גוף זר בגופו של החולה, ביצוע ניתוח או טיפול מיותר בהעדר התוויה רפואית, כשל במהלך הרפואי לאחר הטיפול הפולשני.
על המגיש תביעת רשלנות רפואית בניתוח, להוכיח כי הרופא לא נהג כ"רופא סביר", דהיינו, כי הרופא, "לא השתמש במיומנות, או לא נקט מידת זהירות, שרופא סביר ונבון וכשיר לפעול באותו משלח-יד היה משתמש או נוקט באותן נסיבות".
הפסיקה קובעת, כי אמת-המידה לבחינת הרשלנות תהיה זו של הרופא הסביר בנסיבות המקרה. החלטותיו ופעולותיו של הרופא צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים וברמה המקובלת, היינו, על הרופא לבסס החלטותיו על הידע העדכני הנתמך בספרות מקצועית, בניסיון קודם והכול - בהתאם לנורמות מקובלות אותה עת בעולם הרפואה.


בתביעות רפואיות בתחום ניתוחים, מתעוררת לא אחת שאלת ההסכמה של החולה לטיפול, כאשר ביהמ"ש נדרש לבחון האם ניתנה הסכמתו המודעת של החולה לניתוח, האם הוסברו לו הסיכויים להצלחתה מחד והסיכונים בביצועה מאידך, האם פורטו בפני החולה אופציות טיפוליות אחרות, ניסיונו והכשרתו של המנתח וכד’, לעיתים גם אם הרופא לא התרשל בעצם ביצוע הניתוח, אך הפר את חובת גילוי הסיכונים לחולה- ניתן לזכות בתביעת הרשלנות הרפואית.

תחומי רפואה בעיקריים הם נתגלו מקרי רשלנות רפואית בניתוחים:

  • קרדיולוגיה- ניתוחי לב, צינתורים, ניתוחי מעקפים ועוד.
  • אורטופדיה- ניתוח עמוד שדרה, ניתוח גב, ניתוחי ברך, החלפת מפרקים ועוד.
  • ניתוחים פלסטיים- הגדלת חזה, הקטנת שד, ניתוחי אף, ניתוחי לייזר ועוד.
  • נוירוכירורגיה- ניתוחי ראש/ מוח וכדומה
  • לידה- ניתוחים קיסריים, לידת ואקום, לידת מלקחיים ועוד

תגובה 1:

  1. הכרתי מישהי שנפטרה עקב רשלנות רפואית של כמה רופאים בזמן ניתוח בעמוד השדרה. אמנם הניתוח הוא לא פשוט ובמקום מורכב, אך הבטיחו לה סיכויי הצלחה גבוהים ואחוזה תמותה אפסיים. מאוד עצוב. למרות כל ההבנה שמדובר בבני אדם בסך הכל שיכולים לטעות, אנחנו שמים את כל מבטחינו בהם ולפעמים הם יכולים לגרום למוות של יקירינו.

    השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...