יום רביעי, 23 בפברואר 2011

ספינה ביפידה - רשלנות רפואית?

ספינה ביפידה (Spina Bifida; שדרה שסועה) היא פגם המתפתח אצל עוברים בחודש הראשון להריון, ומתבטא בפתח בחוליה אחת או במספר חוליות בעמוד השדרה, ובלט של עצבי חוט השדרה דרכו.

ידוע כי ספינה ביפידה קשורה למחסור בחומצה פולית (לרבות עקב חוסר MTHFR), או בחוסר ויטמין B12 בגוף האשה ההרה בתחילת ההריון, ולא ידוע על מרפא כלשהו. על כן מומלץ לכל אשה לצרוך חומצה פולית כתוסף מזון במשך שלושה חודשים לפחות לפני תחילת ההריון, ובמהלך ההריון כולו. במקרים מסוימים ניתן לבצע תיקון כירורגי מיד לאחר הלידה או אף במהלך ההריון (בעיקר בחודש הרביעי או החמישי), אך תיקון זה אינו מביא להעלמות כל התסמינים.

צילום רנטגן של עמוד שדרה עם ספינה ביפידה קלה בחוליה S-1ספינה ביפידה עלולה לגרום לפגיעה מוטורית מגובה הפגם ומטה, וכן לשיתוק כללי במתן צואה ושתן, בשל פגיעה בעצבים היוצאים מהחוליות. ההשלכה התפקודית תלויה במיקום המום, כאשר מומים "גבוהים" בחוט השדרה יגרמו לפגיעה חמורה יותר בתפקוד מאשר מומים במקום נמוך יחסית. במרבית המקרים ניתן לגלות את הפגם בבדיקות האולטרה סאונד הראשונות, מה שמאפשר לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך ההריון. למום השדרתי מתלווה לעתים תכופות הידרקון (הידרוצפלוס) והילדים נזקקים להחדרת דלף חדרי-צפקי, כלומר צינור ניקוז המתעל את הנוזלים העודפים לחלל הצפק.

ילד עם ספינה ביפידה זקוק למעקב רב תחומי רפואי ושיקומי החיוני להבטחת התפתחותו ולמניעת סיבוכים משניים. הוא יזדקק להערכה אורטופדית, אורולוגית, נוירוכירורגית והתפתחותית באופן קבוע. ילדי ספינה ביפידה סובלים לעתים מהפרעות למידה ופיגור וזקוקים להשמה במסגרות חינוך מיוחד.
בישראל מוגשות תביעות רשלנות רפואית  בגין ספינה ביפידה, כאשר ההורים טוענים כי ניתן היה לגלות את המום במהלך ההריון ולאפר להם לבצע הפסקת הריון. תביעות רשלנות רפואית מסוג זה יכולות לזכות את התבועים בפיצויים אשר יכולים להגיע אף למיליוני שקלים.


2 comments:

  1. לא הבנתי איפה פה הרשלנות - האם ספינה ביפידה אמורה להתגלות בבדיקה מוקדמת שגרתית מסוימת? אם צריך בדיקה מיוחדת, מה אמור להצביע לרופא על כך שיש לבצעה?

    השבמחק
  2. מטבע הדברים והעניין לא נוכל לענות פה באתר לשאלות מעין אלה המידע הוא לצורך הבנה ראשונית את השאר תוכלו להשלים בייעוץ מקצועי

    השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...