יום רביעי, 23 בפברואר 2011

תביעת רשלנות רפואית- תביעות רשלנות רפואית

המדריך להגשת תביעות רשלנות רפואית

מאת עו"ד ענת מולסון*
תביעת רשלנות רפואית הינה תביעה מורכבת הדורשת מיומנות גבוהה וניסיון רב מצד עורך הדין המטפל בתיק. בישראל קייימים מעט מאד משרדי עורכי דין העוסקים אך ורק בתחום רשלנות רפואית וחשוב מאד לבחור אך ורק עו"ד מאחד המשרדים הללו לטיפול בתביעתך.
יש להגיש תביעת רשלנות רפואית תוך 7 שנים לאחר המועד שמתגבשת עילת תביעה, כלומר המועד בו התגלה לנפגע כי יש קשר בין הנזק ממנו הוא סובל והאירוע הרשלני. לאחר מכן התביעה "מתיישנת" ולא ניתן להגישה למעט במקרים חריגים. מה שקובע לעניין ההתיישנות הוא מועד גילוי הנזק, אולם אם הנזק ניתן היה לגילוי על פי חוות דעת רפואית, והתובע התעלם מקיומו של הנזק הרי שמירוץ ההתיישנות לא יעלה על 10 שנים ממועד גילוי הנזק.

אצל קטינים, מרוץ ההתיישנות מתחיל משעה שהקטין הפך לבגיר, כלומר מתחיל בגיל 18 ומסתיים בגיל 25.
משך חיי תביעת רשלנות רפואית ממועד הגשתה ועד לסיומה בפשרה או בפס"ד, עלול להמשך בין שנתיים לשלוש שנים ולעיתים אף יותר.
בכל תביעות רשלנות רפואית, חייב התובע לצרף לכתב התביעה חוות דעת של רופא מומחה מטעמו הקובע כי הייתה רשלנות ואומד את הנזק שנגרם.
תחילת הטיפול המשפטי בענין תביעות רשלנות רפואית הוא באיסוף ותיעוד כל החומר הרפואי מהמוסד הרפואי בו טופלת. תהליך זה נמשך בד"כ מספר שבועות. לאחר קבלת התיק הרפואי, מועבר החומר למומחה הרפואי המתאים לצורך בדיקה וקביעה האם יש "קייס" לתביעה משפטית. בירור השאלה אם יש עילת תביעת רשלנות רפואית, עלול להמשך מס’ שבועות נוספים.
במידה והרופא המומחה מחליט כי אכן יש אפשרות להגיש תביעת רשלנות רפואית, יש צורך בקבלת חוות דעת רפואית אשר תצורף לתביעה. עד לקבלת חוות דעת עוברים מספר שבועות נוספים. לאחר שישנה חוות דעת מוכנה מכין עורך הדין את התביעה וגם כאן מדובר בכחודש עד להגשת תביעת רשלנות רפואית.

חוות דעת רפואית/משפטית צריכה להתייחס לשאלת הרשלנות הרפואית ולשאלת הנזק שנגרם כתוצאה ממנה.

עלות חוות דעת רפואית משתנה ממקרה למקרה, מתחום לתחום ומרופא לרופא באופן כללי מאוד ניתן לקבוע כי מתחם המחירים נע בין 5,000 ש"ח ל- 15,000 ש"ח בתוספת מע"מ.

לפני שמשלמים עלויות גבוהות אלו, הרופא המומחה בד"כ בודק את החומר המצוי בתיק הרפואי וקובע אם יש בכלל טעם במתן חוות דעת רפואית או שלדעתו אין "קייס" לתביעה משפטית בגין רשלנות רפואית. עבור בדיקה ראשונית זו של הרופא, תשלם בד"כ בין 500-1500 ש"ח בתוספת מע"מ.

במידה ויוחלט כי יש "קייס" להגשת תביעת רשלנות רפואית, המומחה בד"כ מוריד מעלות חוות דעת רפואית, את התשלום על הבדיקה הראשונה.
עורכי דין בתחום הרשלנות הרפואית, מטפלים בענייני תביעות רשלנות רפואית באחוזים מהפיצוי המתקבל בפשרה או בפס"ד. לרוב אחוזים אלו נעים בין 20%-30% פלוס מע"מ מסכום הפיצוי, בהתאם למקרה ולניסיונו של עורך הדין.
 

תגובה 1:

  1. אני מניחה שהרבה אנשים מוותרים מראש על כל ההתעסקות הביורוקרטית הזאת שיכולה להימשך שנים, אם כי במקרים מסוימים זה חבל. האם עורכי הדין הם אלה שאחראיים על איסוף החומרים הרפואיים או שההתרוצצויות חלות על התובע עצמו?

    השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...