יום רביעי, 23 בפברואר 2011

פיגור שכלי - פיגור שיכלי- רשלנות רפואית?

פיגור שכלי

פיגור שכלי הוא נכות המאופיינת במגבלות משמעותיות בתפקוד השכלי וגם בהתנהגות המסתגלת כפי שהיא באה לידי ביטוי במיומנויות הנדרשות להסתגלות: התפיסתיות, החברתיות והמעשיות.  נכות זאת - מקורה - לפני גיל 18.
הגורמים לפיגור מתחלקים ל 3 קבוצות:

1. גורמים ביולוגים.
א. הפרעות כרומוזומליות
ב. גורמים גנטיים /תורשתיים
2. גורמים פיזים.
א. פגיעות לפני לידה
ב. פגיעות בזמן הלידה
ג. פגיעות אחרי לידה
3. גורמים סביבתיים.

מתן תמיכות אישיות ומתאימות לאורך תקופה מתמשכת אמור לשפר את תפקודו של אדם עם פיגור שכלי.
שלושת ההיבטים בהגדרה זו: א. מגבלה בתפקוד השכלי, ב. מגבלה בהתנהגות המסתגלת, ג. קיום הנכות לפני גיל 18, הם תנאים הכרחיים ויבהרו בהמשך. אין אפשרות לקבוע שאדם מתפקד ברמה של פיגור שכלי על פי תנאי אחד בלבד, כל אחד משלושת התנאים הוא שווה ערך. באיסוף המידע לקביעת רמת התפקוד, סוגי התמיכה, אינטנסיביות התמיכה ודרכי ההתערבות יש להתחשב בכל חמשת ההנחות המהותיות.

בישראל הוגשו תביעות רבות של רשלנות רפואית בגין פיגור שכלי.
מדובר על מקרים בהם ההורים טוענים כי ניתן היה לגלות פגור שכלי במהלך ההריון ולהביא לסיומו, או לחילופין שהפיגור נגרם עקב רשלנות בלידה, בשל התעלמות מקיומה של מצוקה עוברית
תביעת רשלנות רפואית של פיגור שכלי יכולה, במידה ומתקבלת ע"י בית המשפט, להגיע לסכומי פיצויים של מיליוני ש"ח. גובה הפיצוי תלוי בגומרים כגון הוצאות רפואיות, סיעודיות ואחרות, כאב וסבל וכדומה.

תגובה 1:

  1. טיפול בילד בעל פיגור שכלי דורש כל כך הרבה זמן ומשאבים, שלא לדבר על כוחות נפשיים, לכן חשוב שהורים ידעו את המידע הזה. במידה ואכן חל מקרה מצער שכזה, לפחות שיקבלו את כל הפיצויים שמגיעים להם. על עגמת הנפש אף אחד לא יוכל לפצות.

    השבמחק

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...