יום רביעי, 15 בדצמבר 2010

החתימו אותי בבית על רכישת מוצר או שירות - עסקת רוכלות. האם מותר לי לבטל את העיסקה?

החתימו אותי בבית על רכישת מוצר או שירות - עסקת רוכלות. האם מותר לי לבטל את העיסקה? 

אם החתימו אותך בבית על עיסקה יש לך זכות לבטל אותה: החוק מאפשר לצרכן לבטל עסקת רוכלות ואינו דורש כל נימוק, וזאת בתנאים מסוימים. מקרה שבו אדם הגיע לביתכם (וכן לכל מקום אחר שאינו בית העסק שלו, למשל לבסיס צבאי, למקום עבודה, למקום לימודים וכו') שלא לפי הזמנתכם  ומכר לכם מוצר, או כשעסק פנה אליכם בהצעה - בדואר, בפקס, ברדיו וכו' - ובעקבות הפניה יצרתם קשר ונציג הגיע אליכם כדי לבצע עיסקה- זו עיסקה ברוכלות. כך, למשל, אם עוסק מתקשר לצרכן ומציע לו לבצע בדיקה של מערכת המים בביתו ובעקבות זאת מגיע אליו ומוכר לו מערכת לטיהור מים, מדובר בעיסקה ברוכלות. חשוב לדעת, כי עיסקה שנערכה בתערוכה המתקיימת מספר ימים בלבד בשנה היא עיסקת רוכלות, וכי בית המשפט לתביעות קטנות קבע כי עיסקה שנערכה באולם בבית מלון היא עיסקה ברוכלות.

ברוכלות יוצא המחוקק מהנחה שהייתה בעייתיות לגבי הרצון של הצרכן, ולכן מאפשר לצרכן לבטל עיסקה לרכישת מוצר תוך ארבעה עשר ימים מהמועד שבו התקבל המוצר. במקרה של ביטול החוזה יצטרך העסק להחזיר לצרכן את התשלום שקיבל, אלא אם חלה הרעה משמעותית במצב המוצר. אגב, במקרה שבו הרוכל עצמו פתח את החבילה, השתמש בחלק מהתכולה כדי להדגים וכו', אסור לעסק לחייב בשל כך את הצרכן. בעסקאות רוכלות המתייחסות לשירות, זכאי הצרכן לבטל את העיסקה תוך 14 יום מיום עשית ההסכם, אלא אם התחיל השירות להינתן.
את ביטול העיסקה ניתן לבצע בכל דרך, אולם לאור מקרים רבים שבהם נטען ע"י עסקים כי לא בוצע ביטול, מומלץ לבצע את הביטול בדואר רשום או בפקס ולשמור אישור מסירה, כשבמכתב רצוי לפרט כל עילה נוספת לביטול העיסקה המקנה לצרכן זכויות נוספות, כגון במקרה של הטעיה, ניצול מצוקה, אי מתן הזדמנות סבירה לעיין בחוזה וכו'. 
חשוב לדעת שבמקרה שהעסק מתעלם מזכותו של הצרכן לבטל את העיסקה, ומוגשת תביעה לבית המשפט והצרכן מוכיח כי פנה אל העסק בדרישה גם בכתב והעסק עמד בסירובו לכבד את החוק, תהיה לבית המשפט סמכות לחייב את העסק לשלם לצרכן פיצויים לדוגמה של עד 10,000 ₪ בשל הפרת החוק. 
שאלות, תשובות, צרכנות, המועצה, טיפים, עיצות, הדרכה, כסף, מוצר,

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...