יום רביעי, 15 בדצמבר 2010

איך אבטיח כספי ברכישת מטבח/סלון ואצמצם את סיכון הפגיעה מפשיטת רגל?


 

כשמשלמים מראש עבור מוצר, יש סכנה שהעסק יקרוס והמוצר לא יימסר, ולכן תמיד מומלץ לשלם רק חלק קטן מהסכום כמקדמה. תחום הרהיטים והמטבחים מועד לפשיטות רגל, ולכן כלל זה תקף בו עוד יותר. גם במקרים שבהם הצרכן מעוניין לשלם לעסק חלק ניכר מהסכום מראש יש דרכים להקטין את הסיכון, והן:
- הגודל אינו קובע! גם חברות גדולות ומוכרות יכולות להיקלע לקשיים. גודל החברה אינו בהכרח ערובה לאמינותה או יכולתה.  
- שים לב לסימני אזהרה היכולים להדליק אצלך נורה אדומה: דחייה מרובה של מועד האספקה, התחמקות הספק/סוחר ממגע עם הלקוח, התנהגות עסקית חשודה ובלתי אמינה  ושינוי מיקום העסק בתדירות גבוהה. 
- המלצת המועצה – שלם מראש מעט ככל האפשר ואת היתרה עם קבלת המוצר. לעצה זו שני טעמים: האחד - מוטיבציה של הספק לספק את הסחורה ולקבל התמורה המלאה. השני – הגנה על כספך וקבלת המוצר לשביעות רצונך. 
- מבצע את העיסקה בתשלומים? יתרון בתשלום בשיקים דחויים ולא סחירים (יש לרשום על גבי השיק את שם העסק וכן להגביל את סחירותו ע"י כתיבת "למוטב בלבד" ו/או "לא סחיר") – בדרך זו יש לך שליטה מרבית על התשלום. הגבלת סחירות השיקים מאפשרת לצרכן לבטל את השיקים  במקרה שהצד השני יפר את החוזה באופן יסודי. לעומת זאת אם ניתן שיק רגיל יכול העסק להעביר אותו לגורם שלישי. מרגע שגורם שלישי אוחז בשיק, אסור לבטל אותו והצרכן עלול להישאר ללא תמורה, ללא מוצר וללא אפשרות לבטל את התשלום. 
שלמת בכרטיס אשראי והגעת למסקנה כי אין סיכוי לקבל את המוצר או השירות - הודע מיידית בטלפון ובכתב לחברת האשראי ודרוש לעצור את התשלומים הנותרים. דע כי חברת האשראי חייבת לעשות כך על פי חוק כרטיסי חיוב. נתקלת בבעיה בחברת האשראי – פנה למועצה לצרכנות לסיוע. 
- תשלומים שכבר ירדו מהחשבון –כשהצרכן לא קיבל את המוצר. אם העסק עדיין פעיל ניתן לתבוע אותו, אם החברה לא פועלת יותר ו"פשטה את הרגל", ניתן להגיש תביעת חוב לכונס הנכסים (במידה ומונה) בצירוף כל המסמכים הרלוונטיים (חשבונית, חוזה, קבלה וכו')  המוכיחים את החוב הנטען, ובמקרה שבקופת הפירוק יישארו כספים עשוי הצרכן לקבל חלק מהחוב. 
ניתן לברר אם מונה כונס נכסים על ידי בית המשפט במשרדי הכנ"ר – כונס נכסים רשמי – רח' השלושה 2 ת"א, טל: 6899695.
יצויין כי ישנם מקרים שבהם חברות לא פורקו אלא פשוט הפסיקו פעולתן, ובמקרים אחרים, גם אם מונה כונס נכסים לחברה הרי שחובות גבוהים של העסק ונושים בעלי זכות קדימה עפ"י חוק (עובדים, בנקים, רשויות מס) משפיעים ומורידים את סיכויי הגבייה של הנושה הקטן. 
בכל מקרה ובתקווה שלא יקרה, יש לך חשד להפסקת פעילותה של חברה או שהיא כבר פשטה את הרגל – פנה למועצה לצרכנות לצורך מתן סיוע והדרכה.  כל מקרה יבדק לגופו של עניין.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...