יום שני, 13 בדצמבר 2010

זהירות! מוצרים מזויפים


זהירות! מוצרים מזויפים

זיופים של מוצרים הם לא עניין חדש. בעבר התמקדו הזיופים במותגים נחשקים על ידי הציבור. כיום אנו נחשפים יותר ויותר גם לזיופים   של מוצרים פשוטים יותר, כמו מוצרי צריכה: זיוף תו "כשר", זיוף תקן ( מוצרים שאינם עומדים בתקן בטיחות ) ועוד. זהירות! מוצרים מזויפים אינם בטיחותיים, והם איכותיים פחות מהמוצרים המקוריים.
 
 

שאלות נפוצות
מה הנזק הנגרם לצרכנים הרוכשים מוצרים מזויפים?
חשוב מאוד לציין שעסקים לגיטימיים מחויבים לרגולציה, לביקורת ולבקרה המתחייבת מייצור המוצרים ואחסנתם. גורמים המזייפים את המוצרים בדרך כלל מחפשים אמצעים למקסם את הרווחים שלהם, ובריאות הציבור ובטיחותו אינם בראש מעייניהם.
אם ניקח לדוגמה מוצרי צריכה בסיסיים שנמצאו מזויפים, נגלה שלעתים הם יוצרו בתנאי ייצור לא נאותים, או אוחסנו בתנאים לא נאותים שעלולים לפגוע בצרכנים.
אילו דוגמאות למוצרים מזויפים יש בשוק?
הרבנות הראשית לישראל מפרסמת מעת לעת הודעות לציבור על מוצרים שכשרותם זויפה. למשל, פורסם על מוצרי בשר מזויפים שנמצאו מאוחסנים בניגוד לחוק, מה שעלול, מעבר לחשש מאכילת בשר טרף, גם להוות סיכון לבריאות הצרכנים שרוכשים אותו. חשוב לציין כי הזיופים הם של מותג שמוצריו איכותיים, וכי בדרך כלל מי שמזייף מוצרים אלה גם מציג אותם באופן מטעה לצרכנים. למשל, מציג אותם כמוצרי בשר ללא תוספת מים, אף על פי שאינם כאלה  והצרכן לא יכול לדעת זאת.
האם גם מוצרים אחרים עלולים לפגוע בצרכן?
על פי הפרסומים באמצעי התקשורת קיימים זיופים שונים  העלולים לפגוע פגיעה כלכלית בצרכן. ככל שהמוצר מזויף בצורה טובה יותר, כך  דורשים עבור הזיוף סכום גדול יותר, בעוד המוצרים המזויפים לא אחת איכותיים הרבה פחות. קיימים גם מוצרים שאינם עומדים בתקן ועלולים לפגוע,  למשל מוצרים לתינוקות. הקו המנחה את הזייפן הוא מקסום רווחים, הוא אינו מוטרד כלל מבטיחות הצרכן.
מה היקף הזיופים?
קשה  להעריך במדויק, אבל מעת לעת מתפרסמות הערכות  שמדברות על זיופים בהיקף  של יותר ממיליארד שקלים בשנה. זיופים אלה  גורמים הפסד עצום לעסקים הלגיטימיים שמנסים לעמוד בתקנים, בדרישות  החוק ובכללי צרכנות נאותים.
באילו מוצרים מדובר?
בעצם, כל מוצר מוצלח מהווה פוטנציאל לזיוף. דוחות הרבנות הראשית מלמדים על זיופי בשר טריפה והצגתו ככשר, זיוף שמנים והצגתם כשמן זית. לאחרונה פורסם על סוכר של חברת סוגת שזויף, סוללות, נעליים של מותגים שונים, ועוד ועוד.
מה הצרכנים יכולים לעשות?
ראשית, חשוב להיות ערניים, ובמיוחד יש לשים לב כאשר קונים מוצר שרגילים לרכוש ומגלים שינוי באריזה. כמו כן, אפשר להתעדכן למשל באתר הרבנות הראשית על עדכוני הכשרות, ולהעדיף רכישת  מוצרים במקומות מוסדרים. יש לתת את הדעת למחירים זולים במיוחד, ובכל מקרה של חשש אפשר לפנות ליצרן ולברר אצלו את מקוריות המוצר. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...