יום ראשון, 12 בדצמבר 2010

חוק למניעת עישוןבמקרה של הפרת החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון -
האם ניתן לתבוע בית עסק בגין נזק שנגרם לצרכן?


מדינת ישראל שייכת לארגון הבריאות העולמי, והתחייבה באמנה בינלאומית לפיקוח על הטבק, מכאן החוק להגבלת עישון במקומות ציבוריים שנחקק בשנת 1982.
ההפרות המרובות של החוק, שהפכו "מכת מדינה", וחוסר האכיפה פוגעים בציבור הלא-מעשנים.
במצב הדברים, האזרח הקטן חסר אונים כשאין בחוק הוראה הקובעת פיצוי לצרכן במקרה של הפרת החוק. החוק מסתפק בהענשת האחראים באמצעות הטלת קנסות.
בפסק דין עקרוני קבע לאחרונה בית המשפט העליון כי איטיותן של הרשויות בפעולות פיקוח ואכיפה מצדיקה לפתוח פתח למתן סעד כספי לאזרחים, ובמקרה שהובא בפניו, חויב בית העסק בתשלום פיצוי למתלונן בסכום של 1,000 ש"ח.
*המידע במדור זה הינו כללי ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי בהתאם לכל מקרה ונסיבותיו.

שאלות נפוצות


מה מטרת החוק?
מטרתו של החוק למנוע עישון במקומות ציבוריים ואת חשיפת הציבור לעישון הגורמת למוות, למחלות ולנכות, כפי שנקבע בחוק. החוק תוקן באוגוסט 2007 ובפעם הראשונה הוצהר כי העישון גורם למוות, למחלות ולנכות.

מה קובע בעצם חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים?
אסור לעשן במקומות סגורים. חל איסור מוחלט לעשן בכל שטח מוסדות כמו: בתי חולים, מרפאות, בתי מרקחת, מעליות, תחבורה ציבורית, מוסדות חינוך, שטחים פתוחים לציבור בבנק. בנוסף חל איסור לעשן, במסעדות, בתי קפה וכדומה, לרבות מועדונים ודיסקוטקים, מקומות עבודה, השטח הפתוח לציבור בקניונים, תחבורה ציבורית ועוד, למעט בחדר נפרד או במקומות שהוקצו לעישון בהתאם לקבוע בחוק.
מהן חובות המחזיק במקום ציבורי?
על צחזיק במקום ציבורי לקבוע שלטים המורים על איסור העישון: הפרת החוק היא עבירה פלילית. כמו כן, אסור להציב מאפרות במקומות ציבוריים.
על מחזיק במקום ציבורי לפקח ולעשות הכל כדי למנוע עישון במקום הציבורי, וכן לפנות לאדם המעשן ולדרוש ממנו להפסיק לעשן. במקרה ולא יפסיק האדם לעשן, על בעלי המקום להתלונן בפני מפקח על קיום החוק.
חובה לקבוע שלטים המורים על איסור העישון.הפרת החוק היא עבירה פלילית.

האם ניתן לתבוע בית עסק בגין נזק מעישון פסיבי?
בית המשפט העליון קבע בפסק דין עקרוני כי "איטיות" באכיפת החוק מצדיקה לפתוח פתח למתן סעד כספי לאזרחים, כלומר לתביעה אזרחית של צרכן לתשלום פיצוי בגין הפרה של החוק, כך שהאזרח האכפתי, המבקש לשמור על בריאותו ובריאות הציבור יכול להשפיע אף הוא לטובת כלל הציבור. לעמדת ביהמ"ש העליון, תביעת פיצויים בגין הפרת החוק היא דרך ראויה לאכיפה אזרחית,וביהמ"ש חייב מסעדה לשלם 1,000 שקלים חדשים לאישה בהריון ולמשפחתה.
לאחרונה ניתנו מספר פסקי דין נגד עסקים (מסעדות בעיקר) אשר לא פעלו בהתאם לחוק וחוייבו לשלם פיצוי של אלפי שקלים.

* לוודא שבמקומות ציבוריים מופיעים שלטים וכי קיים חדר עישון או פינת עישון מוסדרים, כקבוע בחוק.
* במידה ואין הסדרה של המקום כאמור, או מעשנים במקום בו חל איסור, יש לדרוש מהאחראי (סדרן, בעל העסק, מנהל משמרת) לפעול להפסקת העישון ולשמירת החוק.
* לתעד את המקום: ניתן לצלם באמצעות הטלפון הנייד, לרשום פרטים של עדים -עובדים הנוכחים במקום.
* במקרה שבעל העסק או האחראי מסרב לפעול להסדרת העניין, ניתן לפנות לשוטר או לפקח שהוסמך ע"י הרשות המקומית כדי שיכנס למקום ויפעיל את סמכותו.
* ניתן להגיש תביעה משפטית אולם על התובע להוכיח את טענותיו לגבי ההפרה. מכאן חשיבות התיעוד.
* ניתן לפנות למועצה לצרכנות לקבלת סיוע לניסוח תביעות משפטיות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...