יום שני, 13 בדצמבר 2010

זכות הצרכן למידע ולגילוי נאות ברכישת רכב מיד שנייה


זכות הצרכן למידע ולגילוי נאות ברכישת רכב מיד שנייה

צרכנים רבים רוכשים רכב מיד שנייה. בדרך כלל הצרכן מחליט לרכוש רכב מסוים על פי מידע והצהרה של מוכר הרכב ועל פי תוצאות בדיקה של מכון מקצועי לבדיקת רכב.
מתברר, כי במקרים רבים המידע שנמסר אינו מדויק, חסר או מטעה. בחלק מהמקרים אף המכונים אינם מצליחים לגלות את הליקויים או את הזיוף שבוצע ברכב, בין היתר בשל שיטות הזיוף המשוכללות.
הצרכן התמים מגלה את הליקויים באיחור ובדיעבד  וזה מקשה עליו להתמודד עם מוכר הרכב לאחר הרכישה.
ניסיונות לברר מידע על הרכב בחברת הביטוח שביטחה את הרכב או במוסך שבו טופל הרכב נדחים, בטענה של פגיעה בלתי חוקית בפרטיותו של מוכר הרכב.
כדי להקל על הרוכשים נחקק חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע ולגילוי נאות). החוק נכנס לתוקף ביום 7.2.09.
 

שאלות נפוצותטיפים
מי רשאי לקבל מידע על הרכב וממי?
כל מי שרוכש רכב משומש רשאי לקבל את כל המידע על הרכב מכל מוסך שבו תוקן או טופל הרכב ומכל מבטח שביטח את הרכב. 
איזה מידע אפשר לקבל?
מידע על תיקונים או על טיפולים שבוצעו ברכב או כל מידע אחר שיכול להעיד על מצב הרכב ותקינותו. למשל, אם הרכב עבר טיפול גדול במיוחד, אם הרכב תוקן לאחר תאונה, אם הוגשה למוסך שמאות על נזק ברכב וכד'. 
מה זה עוזר לצרכן אם המידע נמסר לו רק לאחר הרכישה?
במקרים רבים  קונה הרכב מגלה לאחר זמן רב שהיו ברכב נזקים קודמים שלא ידע עליהם בעת הקנייה. כשהוא פונה למוכר בטענה שהפר את החובה שלו, מתכחש המוכר וטוען שהנזק נגרם בתקופה שהרכב היה בשימוש של הקונה.
החוק מאפשר  לקונה לקבל את המידע באופן אמין מהמוסך או מחברת הביטוח כך שיכול לבסס אפילו תביעה לבית המשפט, מה שלא היה עד כה. 
האם המידע נמסר בחינם?
לא. החוק מתיר לבעל המוסך או לחברת הביטוח לדרוש תשלום בעד ההוצאות הכרוכות במסירת המידע ( אפשר להעריך שמדובר בהוצאות שאינן גבוהות, ובמקרה שהיה נזק רציני לרכב,  הוצאות אלה בהחלט  כדאיות). 
האם המידע אכן קיים במוסך או בחברת הביטוח?
כדי להבטיח את קיום החוק, קבע המחוקק שעל המוסך וחברות הביטוח לשמור את המידע למשך 7 שנים מיום שהמידע נוצר אצלם או הגיע לידיהם. 
מה קורה כשהמוכר אינו הבעלים של הרכב אלא סוחר רכב?
המחוקק צפה גם מצב זה וחייב את העוסקים המקצועיים במכירת רכב לחתום עם הרוכש על הסכם מכירה מפורט ולתת לו, בנפרד מההסכם ובנוסף לו, טופס גילוי  ובו פרטים מלאים שלו ושל מוכר הרכב; מספר הבעלים הקודמים של הרכב, ואם ידוע לו גם  מי היו הבעלים הקודמים (אדם פרטי, חברת השכרה או ליסינג) וכן מידע על פגיעות שנגרמו לרכב ועוד מידע חשוב ורלבנטי לקנייה. 
איך מבררים האם מד הקילומטרז' של הרכב זויף?
הנושא מחייב היערכות מראש. מינואר 2010 בכל פעם  שהרכב יעבור טסט, יירשם גם מספר הקילומטרים שעבר הרכב. כך, יש לקוות, יצומצמו המקרים של זיוף קילומטרים. 
טיפים
* לפני הקנייה - לקבל הסכמה בכתב של בעל הרכב למסור מידע מהמוסך המטפל ומהמבטחים השונים ולקבל את המידע לפני הרכישה.
* לפני הקנייה - לא לוותר על בדיקת הרכב במכון מורשה.
* מסירת מידע חלקי או מוטעה בטופס או סירוב למסירתו - מהווים עילה אפשרית לרוכש הרכב לבטל את העסקה וחושפת את הסוחר לתביעה ולקנס. הטופס ניתן כשירות לציבור על ידי איגוד המוסכים בישראל.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...