יום רביעי, 15 בדצמבר 2010

חתמתי חוזה לאחר שטיפת מוח. האם ניתן לבטלו?


חתמתי חוזה לאחר שטיפת מוח. האם ניתן לבטלו? 

צלצלו אלי ומסרו שזכיתי בהגרלה וכי עלי להגיע לקבל מתנה. כשהגעתי עשו לי שטיפת מוח, של מצגת מפרכת ומוזיקה רועשת במשך שעות. בסופו של דבר רכשתי מוצר כי הובטח לי שההנחה שאקבל הינה של 60% מערכו. יומיים אחר כך התפכחתי ובקשתי לבטל את העיסקה. העסק סרב, ולחלופין דרש אלפי שקלים כדמי ביטול. האם יש לי זכות לבטל?
הבסיס לחוזה הינו ההסכמה ההדדית. בדרך כלל, כשאדם חותם על חוזה, משמעות הדבר היא שהוא הסכים לתוכנו. עם זאת, החוק ובתי המשפט עמדו על כך שלעיתים עסקים מטעים צרכנים ומנצלים לרעה את מצוקתם, ובמקרים כאלה זכאים הצרכנים המוטעים לבטל את החוזה.
מוכרות הנסיבות של עסק המטעה צרכנים וגורם להם להגיע אליו בטענות שווא כי זכו בהגרלה, וכשהם מגיעים לקבל את המתנה מעביר להם מצגת שבה נערכת להם שטיפת מוח רעשנית, תוך השמעת מוזיקה רועשת וגרימת בלבול. בחלק ניכר מהמקרים מטעה העסק את הצרכנים לגבי מחיר המוצר/שירות, טוען כי מדובר במבצע מיוחד ובהנחה משמעותית, כשלאמיתו של דבר לא קיימת הנחה אמיתית  והדבר מהווה הטעיה.
כמובן שבנסיבות אלה של הטעיה תוך שטיפת מוח, קיימת לצרכן זכות לבטל את החוזה, וזאת בדרך של משלוח הודעת ביטול בכתב ותיעוד הביטול, ובמקביל עצירת התשלומים ע"י הודעה לחברת האשראי או ביטול השיק, ככל שניתן שיק למוטב בלבד.
בתי המשפט ביקרו חמורות דרך פעולה פסולה זו, תוך אמירות כי שיטה לפיה מפתים צרכנים להגיע לעסק תוך הבטחת מתנה, שיווק אגרסיבי באמצעות מצגת על רקע רעש, שתית אלכוהול והפעלת לחץ נוגדת את תקנת הציבור ובהתאם העסקה ניתנת לביטול, וכן כי עסק המפתה צרכנים לקבל סוכן מטעמו לביתם תוך הבטחה כי יקבלו מתנה עובר על החוק ומטעה בדבר המטרה האמיתית של הפגישה.
להגשת תלונה במועצה לצרכנות, ובמקביל לתלונה במשרד התמ"ת .
 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...