יום שני, 13 בדצמבר 2010

כיצד לנהל מו"מ עם צלם חתונות?

כיצד לנהל מו"מ עם צלם חתונות?

צילום האירוע (חתונה, בר מצווה וכו') ותיעודו  חשובים מאוד לבעלי השמחה,  והם מוכנים לשלם אלפי שקלים עבור שירות זה.   לכן יש להקדיש זמן לבחירת הצלם ולעריכת חוזה המפרט את מכלול הדרישות  ממנו כדי להימנע ממפח נפש. בתי המשפט פוסקים לעתים פיצויים  לטובת הצרכנים, אולם הכסף לא יכול לתקן את העוול שנגרם. האירוע חלף ואיננו.

שאלות נפוצות
אילו בעיות יש בחוזים?
בדרך כלל הצרכנים מוחתמים על חוזים מוכנים מראש. יש לוודא כי אין בחוזה תנאים מקפחים. בנוסף, העסק "שוכח" לפעמים לכלול בחוזה תנאים, שהוסכמו על שני הצדדים. במקרים אחרים החוזה מכיל תנאים המגנים על העסק מפני הפרת החוזה, אך לא מגנים על הצרכנים.
ממה להיזהר? כיצד למנוע הפתעות לא נעימות?
•  צילום הוא תחום  שמאפשר לראות את עבודות הצלמים לפני שמזמינים אותם לאירוע. מכיוון  שרבים וטובים לפניכם  כבר ארגנו שמחות ונזקקו לשירותי צלמים, מומלץ להיעזר בניסיונם של חברים ובני משפחה: לבקש המלצות על צלמים, לפנות ללקוחות קודמים שלהם, לראות את התמונות שהם צילמו  ואף את סרט האירוע.,

• עשו השוואת מחירים. בתחום זה יש תחרות, וזה נותן לצרכנים בסיס להשוואה ולמיקוח.

• יש להקפיד לכלול בחוזה את כל התנאים שהוסכם עליהם, לא לחתום מיד, לקחת את החוזה הביתה ולקרוא אותו שוב.
מה לכלול בהזמנה?
יש להקפיד לרשום בהסכם את כל פרטי ההזמנה עד הפרט האחרון  :

• פירוט השירותיםצלמים – מספר הצלמים לתמונות ולסרט, זהות הצלמים.
פרטים על האירוע – תאריך ושעה מתוכננים.
צילומי חוץ – מקום צילומי החוץ, מועד הגעת הצלם לצילומי החוץ, מספר תמונות החוץ שיצולמו.
צילומי האולם – מועד הגעת הצלמים לאירוע, מועד עזיבת הצלמים את האירוע, חלוקת הצילומים למספר התמונות לפני החופה (במקרה של חתונה), בחופה ולאחריה, שימוש באביזרים וטכנולוגיות חדשות לצילום (לדוגמה צילום על זרוע מתכווננת), כמה תמונות משפחתיות קבוצתיות יצולמו ומתי.
תמונות ואלבומים – מספר התמונות שיצולמו, מספר התמונות המודפסות שיישארו בידי בני הזוג, כמה עותקים  מכל תמונה אפשר להזמין  ובאיזה מחיר, האם מקבלים תקליטור ובו כל התמונות או רק חלק  כמה עותקים  של התקליטור יינתנו, כמה אלבומים מקבלים וכמה עותקים מכל אלבום, כמה תמונות באלבום, האם כלול במחיר גם אלבום דיגיטלי .
מגנטים למזכרת – אם הם כלולים במחיר -  מספר המגנטים שיחולקו, באיזה שלב בחתונה יצולמו התמונות המיועדות למגנטים, הכיתוב על המגנט ועיצובו, איכות ההדפסה (יש שיטות הדפסה  שבהן התמונה דוהה ונמחקת עם הזמן), השעה  שבה יועמדו המגנטים לרשות האורחים.
סרט החתונה – זהות עורכי הסרט, אורך הסרט, האם  אפשר לקבל  את חומר הגלם לפני העריכה ולצפות בו, האם מקבלים בסוף את הסרט עם כל חומר הגלם המצולם או רק את הסרט הערוך.
קליפ וידאו להקרנה באירוע – אם הוא כלול במחיר – מה אורכו, מתי יוכלו בני הזוג לצפות בו ולאשר אותו, כיצד הוא  יוקרן באירוע.
יש לרשום בהסכם במפורש את תנאי התשלום והמחיר ואת מועד אספקת המוצרים הסופיים.

• המחיר
כמו בכל חוזה צרכני, יש לציין את המחיר בשקלים כולל מע"מ. אסור לציין את המחיר בדולרים או ללא מע"מ. חשוב לציין את המחיר של כל שירות בנפרד , דבר זה ימנע התדיינות אם חלק מהשירות לא ניתן או לא איכותי.

• תנאי התשלום
מומלץ לחלק את התשלום לשלושה חלקים: מקדמה בעת החתימה על החוזה, תשלום נוסף במועד האירוע ותשלום אחרון עם קבלת המוצר הסופי.

בכל מקרה לא לשלם את כל התשלום מראש ולפחות 50%  מהתשלום מומלץ להשאיר  למועד קבלת המוצר הסופי.

• תנאי הביטול ופיצויים תנאי ביטול מגנים על הצרכנים גם במקרה של ביטול על ידי בעל העסק וגם במקרה של ביטול על ידי הצרכן. לכן
יש להקפיד על סעיף שיגן על הצרכנים ויקבע פיצויים מוסכמים במקרה של הפרת ההסכם על-ידי בית העסק, כגון  כאשר העסק לא הגיע לאירוע, או  כאשר חומר הגלם נפגע מסיבה כל שהיא או כלל לא סופק תוך המועד שהקבע – מי לא סופק? אולי המוצר הסופי?.

• יש לכלול בהסכם פיצוי על קבלת המוצר הסופי באיחור.
יש לנהל מו"מ על הפיצוי המגיע לעסק במקרה שהמזמין מבטל את האירוע. יש להסכים עליו ולכלול אותו בחוזה. לידיעתכם, אם העסק מסרב להחזיר כספים ומוגשת תביעה לבית המשפט, יש לבית המשפט סמכות  להקטין  את הפיצוי – בהתאם לנזק שנגרם בפועל לעסק. לכן, חשוב מאוד לשאת ולתת ולקבוע פיצוי מוסכם באמת  על  הצדדים.
 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...