יום ראשון, 12 בדצמבר 2010

איחור ברישום דירה בטאבואיחור ברישום דירה בטאבו


רבים רוכשים דירה חדשה מקבלן או מחברה קבלנית. במסגרת הרכישה הם משלמים באמצעות הקבלן או ישירות לעו"ד, המייצג את המוכר, תשלומים שונים. התשלומים הם, בין היתר, לביצוע הליכי הרישום של הדירה במרשם המקרקעין, הידוע בשמו "הטאבו".
לעתים הליכי הרישום נמשכים זמן רב, ואפילו שנים רבות, ולא אחת לעיכוב אין כל הצדקה.
רוכשי דירות רבים אינם מודעים לסיכון במצב זה: זכויותיהם על הנכס אינן רשומות על שמם, ולמעשה, הן רשומות על שם הקבלן או אדם אחר.


שאלות נפוצותטיפים


למה חשוב כל כך לרשום את הדירה בטאבו על שם הקונים?
על-פי הקבוע בחוק המקרקעין, רק עסקה שנגמרה ברישום בטאבו, נחשבת עסקה מוגמרת. עסקה שלא נרשמה בטאבו, גם אם הקונים שילמו את כל התשלומים וקיבלו את הדירה לחזקתם, נחשבת רק התחייבות של הקבלן לבצע את העסקה. אם כך, הנכס נחשב כנמצא בבעלותו של הקבלן.
במצב זה חשופים לסיכון: אם יקרה לקבלן או לחברה שלו אסון כלכלי, הנושים של הקבלן עלולים למצוא את הדרך להניח את ידם על הנכס, למשל, אם ייכנס הקבלן להליכי פשיטת רגל, תיכנס החברה הקבלנית להליכי כינוס. ייתכן גם שסכסוך כלכלי של גורם אחר עם הקבלן יביא להטלת עיקולים על הנכס. במצבים אלה הקונים חשופים לכך שחובות והתחייבויות של הקבלן ייגבו מהדירה שלהם.

מה ההיקף של התופעה?
רק לאחרונה פורסם כי מנהל מקרקעי ישראל החל בהליכים משפטיים נגד חברות קבלניות, אשר נמנעו מלרשום את הדירות שבנו, על שם רוכשי הדירות. מספר הדירות האלה הוא כ-300,000 (שלוש מאות אלף) דירות. בנוסף לכך, רבים קנו דירות מקבלנים, שבנו על קרקע פרטית ולא על קרקע של מנהל מקרקעי ישראל. 

מה הצרכנים יכולים לעשות?
כיוון שעסקות אלה מורכבות ויקרות כל כך, המועצה לצרכנות ממליצה לכל הרוכשים להיוועץ בבעל מקצוע שילווה אותם, גם אם מציעים להם כי עו"ד של הקבלן ייצג אותם לעניין רישום הדירה בטאבו.
עו"ד של הלקוח יוכל גם להמריץ את הקבלן לסיים את הרישום במועד.
בדרך זאת ניתן לוודא, כבר בזמן עריכת ההסכם, שזכויות הצרכנים יישמרו, ולמשל, ייכלל בהסכם מועד אחרון, שבו יוכל הקבלן להעביר את הנכס על שם הקונה.
במקרים כאלה יוכל קונה, שהקבלן לא רשם את הדירה על שמו, לפנות לערכאות ולעמוד על זכויותיו.
חשוב מאוד להדגיש כי בתי המשפט פסקו, במקרים המתאימים, פיצויים משמעותיים מאוד לקונים, שרישום דירתם התעכב בשל מחדלי הקבלן.  
באחד המקרים קיבל בית המשפט תביעת פיצוי על עגמת הנפש ועל הסיכון שהיה מנת חלקם של רוכשי הדירות, וחייב את הנתבע לשלם כ-9,000$ בגין שתי יחידות דיור שלא נרשמו בטאבו.
ביהמ"ש אמר: "כל איחור מעבר ל-3 השנים (מהמועד בו היה אמור הרישום להסתיים) גרם וגורם לבעלי היחידות דאגה עמוקה וחוסר ביטחון אם לא למעלה מזאת. זכויותיהם הקנייניות, שהן זכויות חוקתיות, עומדות בסכנה מתמדת. לראיה צו העיקול המהווה המחשה להעדר השליטה של התובעים... בנכסים שרכשו... התובעים הוכיחו איפוא את הנזק הנתבע בגין עוגמת הנפש... הסכום הנדרש לשתי היחידות אינו מופרז כלל וכלל."
טיפים

1. בעסקת מקרקעין חובה להיוועץ בבעל מקצוע.

2. יש להבטיח בהסכם מועד מקסימלי לרישום הדירה – מוקדם ככל
    האפשר.

3. גם אם בידי הקונים בטוחות על כספם, יש לעמוד על הזכויות בגין כל
    איחור במסירת הדירה, ויפה שעה אחת קודם.

4. כל עוד הדירה אינה רשומה בטאבו, יש לסרב להחזיר את הערבות
    שניתנה לקונים על-ידי הקבלן.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...