יום רביעי, 15 בדצמבר 2010

מוצר חשמלי שקניתי לפני פחות משנה ב-200 ₪ התקלקל- למי לפנות כדי שיתקן אותו, היכן מתבצע התיקון, האם ניתן להשתמש בחלקי חילוף משומשים, תוך כמה זמן חייבים לתקן אותו, האם חייבים לספק לי אישור בכתב מה תוקן?


מוצר חשמלי שקניתי לפני פחות משנה ב-200 ₪ התקלקל- למי לפנות כדי שיתקן אותו, היכן מתבצע התיקון, האם ניתן להשתמש בחלקי חילוף משומשים, תוך כמה זמן חייבים לתקן אותו, האם חייבים לספק לי אישור בכתב מה תוקן?  

עסק המוכר בארץ מוצר חשמלי שמחירו מעל 150 ₪ חייב למסור לקונה תעודת אחריות לגבי המוצר, המבטיחה אחריות של היצרן/יבואן לתקינות המוצר לתקופה של שנה.  במסגרת האחריות הצרכן זכאי לכך שהמכשיר יפעל באופן תקין. אם המכשיר מתקלקל זכאי הצרכן לתיקון שלו ללא כל תשלום, עבור התיקון והחלפים כאחד.
התיקון מתבצע ע"י היצרן/יבואן, שפרטיהם מופיעים על גבי תעודת האחריות. אם מחיר המוצר היה מעל 400 ₪, הרי שבמקרה שאין כל אפשרות לאתר את היצרן/היבואן, יהיה חייב העסק שמכר לכם את המוצר  לבצע את התיקון.
התיקון מתבצע באחת מתחנות השירות של היצרן, כשאלה מפורטות בתעודת האחריות. היה ואין תחנת שירות במרחק של 15 ק"מ מהעסק בו רכשת את המוצר, ניתן למסור את המוצר לתיקון בעסק המוכר.  היצרן חייב לבצע את התיקון תוך עשרה ימים אם המוצר נמסר לתחנת שירות, ותוך 14 יום אם נמסר בעסק שמכר את המוצר. במוצרים המתוקנים בבית הצרכן הזמן שבו מושלם התיקון במקרה של קלקול המונע את השימוש בהם קצר יותר: מקרר ומקפיא- יום, כיריים לבישול- יומיים, מכונת כביסה, מזגן, תנור הסקה דירתי, תנור בישול ואפיה, מקלט טלויזיה שגודלו עולה על 20 אינטש, מדיח כלים ומייבש כביסה- שלושה ימים, ומוצרים אחרים- שבוע.

תעודת האחריות מחייבת את היצרן לתקן את המוצר כך שיהיה במצב כאילו לא אירע בו קלקול. אם יש צורך להחליף חלקים יש לעשות שימוש בחלפים מקוריים חדשים בלבד. אם אין צורך- יש למסור לצרכן מוצר חלופי חדש או להחזיר לו את המחיר ששילם בעדו, לפי בחירת היצרן. לאחר התיקון חייב היצרן למסור לצרכן אישור כתוב המפרט את מהות התיקון ומהות החלפים שהותקנו.
חשוב לדעת שבמקרה שהעסק מסרב למסור תעודת אחריות, למרות שנדרש לעשות זאת בכתב, ומוגשת תביעה לבית המשפט והצרכן מוכיח כי פנה אל העסק בדרישה גם בכתב והעסק עמד בסירובו לכבד את החוק, תהיה לבית המשפט סמכות לחייב את העסק לשלם לצרכן פיצויים לדוגמה של עד 10,000 ₪ בשל הפרת החוק.
 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...