יום שני, 2 באוגוסט 2010

מי רשאי להעסיק עובד זר ואיך עושים זאת

אישור להעסקת עובד זר ניתן לאדם שאינו מסוגל לתפקד באופן עצמאי ונזקק לעזרה של אדם אחר על מנת לתפקד באופן בסיסי ולבצע מטלות ביום יום. מי שמבקש סיוע של עובד זר סיעודי הוא אדם או משפחה, שבה אחד מבני המשפחה בעל מוגבלות מסוימת, בין אם מדובר בנכות קבועה של ילד או אדם בוגר ובין אם מדובר בקשיש או במגבלה המצריכים עזרה לתקופה מסוימת אחרי ניתוח או תאונה.



במידה ואדם חש כי הוא זקוק לסיוע רצוף או סיוע של כמה ימים או שעות בשבוע, עליו להגיש בקשה רשמית ולמלא טפסים בהם תפורט סוג המגבלה. מי שהגדיר את תנאי הזכות להעסקת עובדים זרים סיעודיים ונותן את האישורים, הוא הביטוח הלאומי וישנן שתי קבוצות עיקריות שיכולות לקבל אישור כזה.



קבוצה ראשונה היא אנשים אשר הגיעו לגיל פרישה, אצל נשים גיל 64 לערך ואצל גברים גיל 67 לערך וקבוצה שנייה היא נכים המוכרים על ידי הביטוח הלאומי ואז גיל המבקש אינו רלוונטי.



לקשישים שמצאו עצמם נזקקים לעזרה סיעודית, בין אם צמודה ובין אם לא, בדרך כלל עומדות שתי אפשרויות, העסקת עובד זר סיעודי או בית אבות.



מכיוון שבתי אבות היום מעניקים שירותים סיעודיים, אדם השוהה בבית אבות אינו זכאי גם לעובד זר סיעודי. אישור העסקת עובד זר סיעודי יינתן רק לאדם המתגורר בבית פרטי או בקהילה מסוימת. מכיוון שדיור מוגן נחשב לקהילה על ידי הביטוח הלאומי, אדם המתגורר בדיור כזה יכול להיות מועמד להעסקת עובד זר סיעודי.


כל בקשה ומקרה נבדקים לגופם. במידה וזוג קשישים מתגוררים יחדיו ונזקקים שניהם לעזרה סיעודית, הביטוח הלאומי יאשר לכל אחד מהם העסקה של עובד זר ולא עובד אחד לשניהם, כל זאת במידה והם עומדים בקריטריונים. ברגע שאדם הגיש בקשה לסיוע סיעודי, עליו לעבור מבחן תלות הנערך על ידי אדם המגיע לביתו, בדרך כלל רופא, אחות או עובדת סוציאלית. במבחן התלות מקבלים ניקוד המורכב מקריטריונים הבודקים עד כמה האדם זקוק לסיוע במטלות היומיומית, כאשר הניקוד המינימלי הנדרש לקבלת אישור העסקה הוא 4.5.




ישנם מספר מקרים חריגים בהם יתאפשר לאדם להעסיק עובד זר סיעודי, גם אם הגיע לניקוד נמוך מ- 4.5 במבחן תלות. קשישים מעל גיל 90 או קשישים המתגוררים לבד, יקבלו היתר גם אם הגיעו לארבע נקודות בלבד. קשישים החולים במחלות סופניות, או קשישים שחזרו לביתם לאחר ניתוח קשה ונמצאים במצב בריאותי המצריך השגחה צמודה יקבלו היתר העסקה, גם אם לא הגיעו לניקוד הדרוש. בדרך כלל אם מדובר בהשגחה לאחר ניתוח או אשפוז, היתר ההעסקה יהיה מוגבל לתקופה של חצי שנה או שנה ובמקרים רבים יינתן אישור לעובד ישראלי ולא עובד זר. מקרים חריגים אחרים שלא מגיעים לניקוד הדרוש, מועברים לוועדה רפואית המחליטה האם להעניק אישור או לא.





זקוקים לסיוע סיעודי?





http://www.goldenagenet.co.il/



אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...